Yerel Seo pakicerik.com Google Benim İşletmem Nedir? İşletmenizi Nasıl Eklersiniz?

Google Benim İşletmem Nedir? İşletmenizi Nasıl Eklersiniz?

Google benim işletmem, Google arama motoru tarafından tamamen ücretsiz olarak sunulan işletmelerin, arama sonuçlarında profillerini yönetmesi ve optimize etmesi için kullanılan bir araçtır.

Google benim işletmem kullanan firmalar, Google harita ve Google serp sonuçlarında geniş bir profil kısmı ile göz önüne gelmektedir. Bu profilde firmaların adres, telefon, web site ve sistemin sunduğu bazı özellikler ile firma hakkında duyuru, paylaşımlar yer almaktadır.

Google Benim İşletmem (Google Harita) Faydaları Nelerdir?

Bugün milyonlarca insan aktif olarak internet kullanmakta ve hizmet/ürün alacakları kendilerine daha yakın veya güvenilir firmaları seçebilmektedir. Google benim işletmem hesaplarının burada büyük bir fonksiyona sahip olduğunu görebilirsiniz.

Çünkü, bir tesisatçı arayan kişi serp sonuçlarında ve haritalarda kendisine yakın olan firmaların sıralandığını görecektir ve burada seçim yaparken daha çok yorum almış firmaları tercih edecektir.

 • Google benim işletmem sayesinde işletmenizin yakın bölgesinde müşteri potansiyelin de artış yaşarsınız,
 • İnsanlar hizmet/ürünleriniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olurlar,
 • Bulunduğunuz bölgede ne kadar rakibinizde olsa, bu sayede marka bilincinde oluşturmuş olursunuz,
 • Arama motorları arasında en çok kullanılan Google olduğu için daha fazla trafik elde edersiniz,
 • Aldığınız yorumlar ile müşterilerin sizlere daha fazla güven sağlamasını olana sunabilirsiniz.

Bu ve benzeri bir çok konuda faydası olan Google benim işletmem ile sizlerde satışlarınızı ve hizmetlerinizi daha fazla kitleye ulaştırabilirsiniz. Bunun için öncelikle bir Google benim işletmem hesabına sahip olmalı ve çok iyi şekilde hesabınızı optimize etmelisiniz.

Pak içerik olarak Google harita seosu ve optimizasyonu hakkında sizlere çok geniş içerikler sunacağımızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca Google haritalara kayıt sonrası yerel seo çalışmanız daha hızlı ve olumlu yönde etki sağlamaktadır.
Google Haritalara İşletme Ekleme

Google Haritalara İşletme Ekleme Nasıl Yapılır?

Öncelikle https://business.google.com bu adrese girerek Gmail adresimiz ile oturum açıyoruz. Daha sonra aşağıda ki adımlara göre ilerliyoruz;

 1. İşletmenizi bulun ve yönetin yazan kısımda işletme adını yazıyoruz. Burada işleri zorlaştırmamak adına anahtar kelime kullanmak yerine işletmenizin resmi adını yazıyoruz. Örneğin; Fatih Çilingir – Ankara Mamak Çilingirci olarak değil Mamak Fatih Çilingir veya Fatih Çilingir olarak yazmalısınız.
 2. İkinci sayfaya geçiş yaptığınızda İşletme Profilinizi oluşturmaya başlama yazan kısmın altında kategori seçimi vardır. Burada işletmenizin alanı ile ilgili birincil kategoriyi seçiyorsunuz. Doğru kategoriyi bulmak için google aramalarında işletmeniz ile ilgili her hangi bir kelimede arama yapın ve çıkan işletmelerin eklemiş oldukları kategorileri sizlerde ekleyiniz.
 3. Sonra ki sayfa da Müşterilerinizin ziyaret edebileceği, mağaza veya ofis gibi bir konum eklemek ister misiniz? Alanına evet diyoruz. Aksi halde haritalarınız onaylanmış olsa da Google de görünmez.
 4. Yeni açılan sayfada sizden adres bilgilerinizi istemektedir. Burada adresiniz net ifadelerle yazınız, aksi durumda konumuzun farklı yerleri gösterebilir.
 5. Daha sonra önümüze çıkacak seçenekte şu ifadeler yer almaktadır, Ev ve ofis ziyareti veya teslimat hizmeti sunuyor musunuz? Burada evet demenizde fayda var. Çünkü, burada evet derseniz sizlere hizmet verdiğiniz bölgeleri soracak, bu sayede o bölgelerde daha fazla görünürlük elde etmiş olacaksınız.
 6. Yavaş yavaş Google işletme eklemenin sonuna geldiğimizde bu pencerede işletmemizi doğrulayacağız. Öncelikle işletmenize ait bir telefon numarası eklemelisiniz, cep telefonu eklemeniz daha iyi olabilir günün farklı saatlerinde işletmenize ulaşmak isteyen müşterileriniz sizinle daha hızlı iletişim kurabilir.

  Bu kısımda birde Google'ın ücretsiz sunduğu web site hizmeti mevcuttur. Bu web sitesi tek sayfalık bir site olup, işletmenizle ilgili bilgileri, müşteri yorumları gibi içerikleri barındırır. Kendinize ait bir web sitesi var ise onu giriniz, yok ama bir site sahibi olmak istiyorsanız Girdiğim bilgilere göre ücretsiz web sitesi oluşturulsun seçeneğini işaretliyorsunuz.

  Bir web sitesine ihtiyaç duymuyorsanız bir işlem yapmanıza gerek yok ama bu konuda bizim tavsiyemiz web siteniz yoksa bile Google'ın ücretsiz servisini kullanın, bunun faydalarını diğer konularımızda anlatacağız.

  Bu kısımları yaptıktan sonra karşınıza doğrulama adına farklı seçenekler çıkabilir. Bunlardan birisi SMS/ARAMA ile doğrulamadır. Bu çıkarsa kendinize SMS yollatarak, telefonunuza gelen doğrulama kodu ile işletmenizi doğrulayabilirsiniz.

  Eğer bir web sitesi girişi yaptınız ise bu sefer Google sizden mail adresinize gelecek kod ile doğrulama yapmanızı isteyecektir.

  Bu iki seçenekte çıkmazsa son olarak posta kartı ile doğrulama yapma şansınız kalacaktır. Çıkan kutucuk yerine işletme adınızı veya kendi ad soyadınızı girerek 14 gün içerisinde verdiğiniz adrese PTT tarafından gelecek bir zarf, bu zarfın içerisinde ise bir kod gelmesini bekleyeceksiniz. Bu kod ile birlikte işletmenizi doğrulayabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.