İçerik Ve İçerik Pazarlama pakicerik.com Kaliteli Ve Verimli Basın Bülteni Nasıl Yazılır?

Kaliteli Ve Verimli Basın Bülteni Nasıl Yazılır?

Basın bülteni, bir şirketin bünyesinde meydana gelen önemli olayları ve gelişmeleri müşterilerine ve çevresindeki diğer kuruluşlara aktarmak amacıyla gerçekleştirilen bir halkla ilişkiler yani “PR” çalışmasıdır.

Diyelim ki bir şirketiniz var, yeni bir ortak edindiniz. Bu ortaklık sayesinde artık daha çok hizmet sunabileceksiniz. Bu konudaki duyuruyu yaptığınız basın bültenleri, resmi ve özel fark etmeksizin pek çok kuruluş tarafından kullanılmaktadır.
Basın bültenlerinin bir diğer işlevi ise, SEO teknikleri ile birleştirilerek Google ve diğer arama motorlarında ön sayfalarda görüntülenmeyi arttırabilmesidir. Bu sayede müşterilerinize duyurularınızı düzgün bir şekilde iletirken, alanınızda araştırma yapan potansiyel müşterileri firmanıza çekebilirsiniz.

Ayrıca diyelim ki rakiplerinizden bir saldırı olarak karalama kampanyasına maruz kaldınız. Bu krizi çözebilmek ve kendinizi doğru ifade etmek için basın bültenlerinden yararlanabilir, markanızın itibarını koruma altına alabilirsiniz.

Basın Bülteni Nasıl Yazılır?

En geleneksel halkla ilişkiler yöntemlerinden biri olan basın bültenleri, aslında henüz SEO’nun var olmadığı ve hepimizin gazetelerden ve televizyonlardan haber aldığımız zamanlara dayanıyor. Bu temellerin artık günümüzde internet imkanları ile birleşmesi üzerine PR çalışmaları da sanal ortamlara taşındı. Geçmişte gazete editörlerinin konuyla ilgilenmesine bağlı olarak kitlelere ulaşabilen basın bültenleri, bugün de ancak arama motorlarının sonuç sayfalarında yükselerek karşımıza geliyor.  Elbette hızla gelişen bilişim dünyasında hayatta kalabilmek için belli bir standartta içerikler üretmelisiniz. Peki bu standartlar nelerdir?

Öncelikle, Basın bülteni için kullanacağınız bir şablon oluşturun, plan yapın. Bu plan size bir yol haritası olacaktır. Hangi konuda, neyi ifade etmek istediğinize karar verdiğinizde sırada hedef kitlenizi belirlemek geliyor. Basın bülteniniz gazete veya internet gazetesi gibi herkese hitap eden bir yerde mi yayınlanacak, yoksa daha çok sektör bazında bir duyuru olduğu için bilimsel veya sektörel bir dergide mi yayınlanacak? Bu sorunun yanıtı, aynı zamanda hedef kitlenize ulaşma yolunuzu da kolayca belirleyecektir. Yazınızda artık kolayca belirleyeceğiniz dil ve anlatım, yazınızda kullanacağınız çeşitli terimler, bu hedef kitleye daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

İçerik olarak bakıldığında, yazımında “ne, nerede, ne zaman, nasıl, neden, kim” yani 5N1K olarak bildiğimiz soru kalıplarının kullanılarak oluşturulan bir basın bülteni, okurun kafasındaki bütün soru işaretlerini gidereceği için oldukça etkin çalışacaktır.
Ayrıca insanların yazınıza tıklayıp okumaya karar vermesi için çarpıcı bir başlıkla derdinizi anlatmalısınız. Yazdığınız başlık okurda yazıyı okuması için merak uyandırıcı ve aynı zamanda kısa ve öz olmalıdır.

Kompozisyon olarak bakıldığında ise bir basın bülteni giriş gelişme ve sonuç olmak üzere üç ana bölümden oluşur.
Giriş paragrafı, okuru yazının geri kalanına hazırlayan ve basın bülteninde açıklamak istediğiniz önemli bilgi ve gelişmeleri barındırır. Giriş paragraflarında okura net ve anlaşılır cümleler sunulur, okuru sıkmadan yazının geri kalanını okuması için böyle ikna etmiş olursunuz.

Gelişme paragraflarında konunun detayları yer alır. Okurun giriş paragrafında artan merakı, buradaki bilgiler dolayısıyla giderilir. Sayısal ve istatistiksel veriler ile sunduğunuz bilgileri destekleyebilirsiniz. Ayrıca bu alanda yetkin görülen kişilerden alıntılar yapmanız ve çeşitli görseller kullanmanız da etkili bir gelişme paragrafı oluşturmanıza yardımcı olur. En dikkat edilmesi gereken konu ise kelime ve bilgi tekrarından kaçınmaktır.

Son olarak sonuç paragrafında, bu yazıda asıl verilmesi gereken mesajı, okurun kafasında soru işareti kalmayacak şekilde paylaşırsınız. Bülteninizin sonuna geldiniz. Şimdi tüm bu bilgileri baştan sona okuyup düzeltme okuması gerçekleştirebilirsiniz.
İçerikler arasında mutlaka iletişim bilgileriniz ve tarih bilgisi de yer almalıdır. Böylelikle editörler içeriğinizi doğru zamanda yayına alabilir ve aynı zamanda teyit etmek istedikleri bilgiler için size kolaylıkla ulaşabilirler.
Basın Bülteni Örneği

Basın Bülteni Nasıl Zenginleştirilir?

İçerik planınıza göre bir taslak oluşturduktan sonra, çeşitli eklentiler ile daha kolay okunur bir hale getirebilirsiniz. Bu eklentilerin en başında alıntılar geliyor. Şirketinizin kurucusunun, sektörün ileri gelenlerinin şirketiniz hakkında söylediği etkili bir söze alıntı yapabilir böylece şirketinizin prestijini artırabilirsiniz. Görsel ve videoların bülteninizde yer alması ise, içeriği zenginleştirmenin yanı sıra, farklı kitleler tarafından daha kolay anlaşılır bir içerik üretmenizi sağlar. Son zamanlarda insanlar okumaktan çok izlemeye meyillidir bu sebeple etkili görseller de en az yazdığınız yazı kadar dikkat çekmelidir. Şirketiniz hakkında, vizyon ve misyon gibi kavramları da bir iki cümleyi geçmeyecek şekilde basın bülteninizde bulundurarak, iş dünyasında itibarınızı olumlu etkileyecek hamleler yapabilirsiniz.

SEO uyumlu bir basın bülteni oluşturmak ise, herhangi bir içerik üretmekten çok farklı değil. SEO’nun tüm kuralları, yine basın bültenlerinde geçerli. Anahtar kelime çalışmalarına yer vererek oluşturacağınız basın bültenleri, arama motorları tarafından kolayca yakalanmaktadır. Anahtar kelimelerinizi belirlerken konuyla ilgili en çok aranan kelimeler ve ifadeleri seçmeye özen gösterin. Aynı zamanda burada uzun kuyruklu anahtar kelimeler de arama motorlarında görünürlüğünüzü arttıracak etmenler arasında yer alır. SEO ile ilgili en önemli değerlerden biri de backlink kavramı. Yazınızın yayınlandığı web sitelerinden backlink aldığınızda kendi sayfanıza yönlendirme yaparsınız ve böylece Google’da görünürlüğünüz hızla artar.

Basın Bülteni Oluşturulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir basın bülteni oluşturulurken dikkat edilmesi gereken belli konular vardır. Bu konuların başında dil ve yazım kuralları geliyor. Noktalama işaretleri ve yazım kurallarını doğru kullanmak kolay anlaşılır bir yazı oluşturmanızı sağlar. Buna ek olarak basın bülteninde anlatım bozukluklarına yer vermemek son derece önemlidir. Anlatım bozukluğu ve yazım hatalarının bulunduğu bir basın bülteninin okunması çok zor olacağı gibi okurlarda özensiz yazılmış algısı uyandıracaktır.
Yine aynı şekilde anlaşılabilir olmayı engellediği için uzun cümleler yerine yalın ve kısa cümleler tercih edilmelidir. Konu dağılmadan detaylar verilmeli ve basın bülteni 500 kelimeyi geçmemelidir.

Eğer basın bülteni, sadece sektörel dergilerde yayınlanmıyorsa, yabancı kelimeler ve jargon yerine daha anlaşılabilir bir dil kullanmalısınız. Aksi halde okur daha en başından yazınızı anlamayacağı için okumayı bırakacaktır.

Son olarak SEO’da her ne kadar anahtar kelimeler önemli kılınsa da, arama motorlarında tırmanayım derken anahtar kelimeleri gereksiz yere tekrar etmek yazınızda bütünlüğü bozacak ve sıkıcı bir hal alacaktır. Konunuzla ilgili yüksek arama hacmi bulunan kelimeleri metninizde kullanmak istiyorsanız, bu çok doğru bir hamledir. Ancak burada kullandığınız anahtar kelimeleri homojen bir biçimde dağıtmalı ve kelime tekrarına düşmeden yazınızı toparlamalısınız.