Seo pakicerik.com Seo Uyumlu Makale Nedir? Nasıl Yazılır? Büyük Bilgi Kaynağı

Seo Uyumlu Makale Nedir? Nasıl Yazılır? Büyük Bilgi Kaynağı

İnternet ortamı için hazırlanan birçok makale; dergi, gazete ve benzeri platformlar için yazılan makalelerin aksine birtakım unsurlara ihtiyaç duymaktadır. Bunların başında gelen ise seo uyumlu olarak makaleleri düzene sokmaktır. Seo uyumlu makale olarak nitelendirilen bu makale çeşidini oluşturmak için hem kendi kalemimizi hem de birkaç aracı kullanırız ve sonucunda da çok sağlıklı sonuçlar elde edebiliriz. Bu konuda sizlere sıkılmadan okuyacağınız, geniş kaynak ve bilgilere sahip olan seo uyumlu içerik oluşturma adına bir rehber hazırladık.

Seo uyumlu makale nedir

Seo Uyumlu Makale Nedir?

Bu terimi anlayabilmek için öncelikle seo nedir, bunu az çok bilmemiz gerekir. Seo, İngilizce “search engine optimization” kelimesinin Türkçe karşılığı olup  “arama motoru optimizasyonu”nun da kısaltmış halidir. Kelimeden de anlaşılacağı üzere, arama motorlarına göre makaleleri dizayn etmek, içerikleri seo uyumlu yapmaktır. Bunu yaparken arama motorlarının öncelik verdiği bazı hususları muhakkak makale içerisinde geçirmelisiniz.
Seo uyumlu makale nasıl yazılır

Madde Madde Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

 • Önce Düşün, Sonra Harekete Geç

Makalede ne tür mesaj vermek ve bunu okuyucu kitlesine nasıl dile getirmek istiyorsunuz? Bunun üzerine öncelikle kafanızda bir kurgu yapmalısınız. Bu, sizlerin daha hızlı ve geniş bir içerik yazmanıza olanak sağlayacaktır.
 • Anahtar Kelime Araştırması Yapınız

Makaleleri ne kadar kaliteli yazarsanız yazın bu makale arama motorlarında ilk sayfalarda değilse istediğiniz kitleye ulaşamazsınız. Bunun için ne yazacağınız ile ilgili anahtar kelimeler belirleyin ve bu kelimeleri makalelerde kullanmaya özen gösterin. Çünkü çağımızda insanların birçoğu aramalarını direkt en çok aranan kelimeler üzerinden veya soru kelimeleri üzerinden yapmaktadır. Bunu örneklemek istersek, ayakkabı satın alacak bir kişi genellikle belli başlı kelimeler kullanmaktadır. Bunlar: ayakkabı al, ucuz ayakkabı modelleri, xxx marka ayakkabı diye sıralanabilir. Bunları iyice analiz edip, makale içerisinde bir şekilde geçirmeye odaklanmalısınız.
Bunu yapabilmeniz için başlıca anahtar kelime araştırma siteleri vardır. Örneğin;
SE Ranking Keyword Suggestion tool, AnswerThePublic, Google Anahtar Kelime Planlayıcı, keywordtool.io, kwfinder.com, keywordtooldominator.com gibi sitelere giriş yaparak yazdığınız makalelere göre anahtar kelime girişleri yaparsanız bu kelimeler ile ilgili size öneriler sunulacaktır. Bu araçlar ücretli olsa da ücretsiz sürümlerinde de oldukça işinizi görebilir.
 1. Google ilgili aramaları kullanmanız daha zengin içeriğe sahip olmanız için oldukça iyidir. Yazacağınız makale ile ilgili anahtar kelimeleri Google veya diğer arama motorlarına yazıp aratırsanız sizlere insanların bu kelimelere yakın aramalarını gösterecektir.
  Google seo uyumlu makale
 2. Benzer bir şekilde daha fazla tık almanız için etkili bir yöntem ise tamamlayıcı kelimeler üzerine gitmenizdir. Arama motorlarına ucuz ayakkabı yazınca hemen yanı başında tamamlayan kelimeler vardır. Bu kelimeler üzerine yoğunlaşırsanız makalenizin daha üst sıralarda çıkmasına ve hit almasına yardımcı olursunuz.
  Seo uyumlu makale örneği
 3. Rakip siteleri analiz ederek, benzer makaleler hangi kelimelere hit almış bunları analiz ederseniz fayda sağlarsınız. Bunu yapmak için ücretli-ücretsiz birçok araç mevcut ama biz bu konuda hızlı olarak “Semrush” ve “Alexa toolbar” uygulamalarını kullanmaktayız.
 • Giriş, Gelişme ve Sonucu Bağlayın

Anlam bozukluğuna uğramış ve giriş kısmında uzun uzun konuyu bağlayamayan makaleler, okuyucuyu sıkan ve makalenin okunmadan çıkmasına neden olan makalelerdir. Bunu en çok haber sitelerinde görmekteyiz. Ramazan ayı ne zaman başlıyor diye soru sorduğunuzda bir haber sitesine girince önce Ramazan’ın ne olduğundan başlayan ve soru ile alakasız onlarca metin vardır. Bunu yapmak yerine, okuyucunun sitede uzun soluklu kalmasını istiyorsanız, giriş kısımlarını çok uzatmadan ve gerekli durumlarda direkt net cevabı giriş kısmında vererek aşağı doğru okuyucuda merak uyandıran konulara yer verebilirsiniz.

Örneklemek gerekirse Ramazan bayramı ne zaman sorgusundan sitenize gelen kişiye giriş kısmında Ramazan ayı 2022 2 Mayıs deyip, hemen altında bir başlığı da “İşte Ramazanda Kesinlikle Yapmamanız Gerekenler” diyerek ciddi bir konuya değinebilirsiniz. Bu şekilde hem okuyucu istediği cevabı daha hızlı bulabilecek hem de merak uyandıran kısımları okuyarak sitenizde daha fazla vakit geçirecektir.
Bu işlemleri makalenizde yaparken olabildiğince konular bir başlangıca dayalı olsun ve birbirini tamamlamayan anlatımlar olmasın.
 • İçeriğinizi Başlıklara ve Paragraflara Bölün

Birçok yazarın yaptığı hatalardan birisi de uzun uzun paragraflar ile okuyucuya akışı olmayan bir makale sunmasıdır. Makalelerin daha iyi okunabilmesi için makaleyi öncelikle başlıklara ayırmalısınız. Bu başlıkları da H tagları ile beslemelisiniz. Yani bir giriş metnini yazdınız diyelim, sonrasında ilgi çekici bir başlık yaparak buna H2 tagı veriniz. Bundan sonra oluşturacağınız başlıklara ise H3 ve H4 tagları verebilirsiniz. Başlıklarda önem vereceğiniz bir husus ise olabildiğince anahtar kelime geçirmeye özen gösteriniz.
Paragrafları şu kadar kelimeden sonra bölün demek manasız olur, sadece hem uzatmadan anlamlı cümlelere yer vermeli hem de paragraf olsun diye kelimeyi bozacak kesimden paragrafı oluşturmamalısınız. Özellikle listeleme mantığını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Listeli içerikler, aramalarda zengin sonuçlu çıkmanın yanı sıra okurken sıkılmayı engelleyen en önemli içerik sistemidir.

Seo Uyumlu Makalelerin Girişlerini Yapmak

Üst bölümde yazdıklarımız genel itibariyle makaleyi yazan kişiyi birebir ilgilendiren kısımdır. Bazen makaleleri yazan ile sitelere girişi yapan aynı olmadığı için giriş kısmını ayrıca incelemek istedik. Bu yüzden yazılan makalelerin girişlerini yaparken dikkat edeceğimiz hususlar sırasıyla şu şekildedir;
 • Seo Dostu Url Yapısı: Arama motorlarında url yapılarının oldukça önemi vardır. Makale başlığımız ne kadar uzun da olsa bir şekilde kısaltmaya özen göstermeliyiz. Bizler bu konuda şu şekilde ilerliyoruz. “Başlığımız Seo Uyumlu Makale Nedir? Nasıl Yazılmalıdır?” olsun. Bunun url yapısı ise site.com/seo-uyumlu-makale-nedir.html olarak geçer. Bu sayede hem kısaltmış oluruz hem de anahtar kelimeyi url içinde geçirmiş oluruz. Url yapısında kesinlikle Türkçe karakterlere yer vermeyiniz.
   
 • Zengin Görsel Kullanımı: Makale içerisinde gerek video gerekse resim kullanmanız hem görsel bir zenginlik katacak hem de seo anlamında ciddi bir geri dönüş sağlayacaktır. Burada ufak bir ipucu vermek istiyoruz. Biz genellikle başlık altındaki metnin uzunluğuna göre, her başlıkta o başlığı temsil eden bir görsel kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu görselleri kullanırken de biliyorsunuz ki isimlendirme işlemi yapmaktayız. Url yapısı başlığınıza uygun olarak da yapabilirsiniz ki biz daha çok anahtar kelimeden oluşturuyoruz. Örneğin, makale konumuz ucuz ayakkabı ise ve o makalede ucuz ayakkabı Ankara kelimesini geçiremediysek bu ismi resimlere veriyoruz. Örneğin; site.com/ucuz-ayakkabi-ankara.jpg olarak yapıyoruz, aynı şekilde alt etiketi de bu anahtar kelimeden giriyoruz.
   
 • İç Linkleme: Makalelerde iç ve dış olmak üzere link çıkışı yapmak, makaleleri oldukça güçlendirmektedir. Biz genelde iç linklemeleri kategorilere yapmayı tavsiye ediyoruz ama konusuna göre bazen önceden yazmış olduğunuz makaleye de link vererek o makaleleri canlı tutabilirsiniz.
  İç linkleme konusunda genel bir sayı söylemek zor olsa da 600 kelimelik bir makalede 3-4 link çıkışını yapmak ideal olarak görüyoruz. Dış link olarak ise özellikle otoriter sitelere link çıkmanız fayda sağlayacaktır, bu seoda eski bir yöntem olsa da geçerliliğini korumaktadır. Linklemeleri, gerek iç gerekse dış olsun, anahtar kelimelere vermeye özen gösteriyoruz.

   
 • Bold Kelime Kullanımı: Birçok seo uzmanı artık bold, italic ve benzeri fonksiyonların kullanılmasının seo anlamında bir etkisi kalmadığını belirtmektedir. Bunu doğru varsayım olarak düşünsek de önemli kelime ve cümleleri kalın, italik yapma okuyucunun daha dikkatli okumasına katkı sağlamaktadır.
   
 • Meta Kısmın Önemi: Meta açıklama ve meta başlık dediğimiz kısım her ne kadar kısa gibi görünse de arama motorları açısından öncelik sırası olan bir durumdur. Meta başlık dediğimiz kısım diğer adı ile meta title olarak geçmektedir. Arama motorlarında insanların başlıkları gördüğü yerdir. Bu kısımları özellikle anahtar kelimeniz en başta olacak şekilde dizayn etmeniz önem arz etmektedir. Bunu bazı durumlarda yapamasanız bile anahtar kelimeyi bir şekilde geçirmeye özen gösterin ve başlıkları seçerken harekete geçirici başlıklar seçin. Yani herkesle aynı başlığı kullanmanız bazen 1.sırada olsanız da size getiri sağlamamaktadır. Meta açıklama diğer adı ile meta description dediğimiz bölüm ise 160 karakterden oluşan makalenin özünün anlatıldığı alandır. Burada makalenizin içeriğini anlatan kelimeleri, mümkün olabildiğince anahtar kelimenizi ve buna benzer yan kelimeleri geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu duruma örnek olarak; anahtar kelime ve makale içeriği:Ucuz Ayakkabı olsun.
  Başlığı: 2022’ye Damgasını Vuracak En Şık Ucuz Ayakkabı Modelleri
  Açıklama: 2022’de en çok satılması öngörülen en ucuz ayakkabı modelleri, hem erkek hem de bayanlara özel tasarımlar ayakkabı tutkunları için sergilendi.
  meta başlık meta açıklama
Dipnot: Birçok webmaster tarafından tartışılan bir konu da makalenin uzunluğu. Birçok seo uzmanı makalelerin genelde 300 kelimeden daha fazla olmasını, yurt dışı seo uzmanları ise bu sayının 600 ile 2000 kelime arasında olmasını tavsiye ediyor. Ama şu da bir gerçek ki her makalede 300 kelimeyi yakalamanız mümkün değildir, bu sefer uzatılacak diye de alakasız bir içerik oluşturmuş olursunuz. Makalede en önemli husus okuyucu tatmin etmektir.

Zengin Sonuçlar İçin Çalışmalar Yapabilirsiniz

Google ve diğer arama motorlarında artık arama sonuçlarına dair farklı listelemeleri görebilirsiniz. Bunları yapabilmek için özellikle yapmanız gereken işlemler vardır. Bunlar;
 • Direkt bağlantısı olmasa da zengin kodlamalar bu olayı tetiklemektedir. Bunu kod json veya schema kodları ile yapabilirsiniz. Eğer hazır CMS yapıları kullanıyorsanız bunlar için hazır eklenti ve uygulamalar mevcuttur. Wordpress için eklentiler arasında Schema diye aratmanız yeterlidir.
 • Soru-Cevap şeklinde içerikler zengin sonuçlarda çıkmanız için etkilidir.
 • Listeli içerikler ve özellikle tablolu içerikler zengin sonuçlarda daha ön planda olmaktadır.
Bu ve benzeri farklı sonuçları alabilmeniz için Google’ın hazırlamış olduğu rehbere bakabilirsiniz. https://developers.google.com/search/docs/advanced/structured-data/search-gallery . Bu konuda siz değerli Pak İçerik takipçileri için detaylı bir doküman hazırlayacağız.

Makale Yazarken Kullanabileceğiniz Online Araçlar

Yoast, aslında wordpress için tasarlanmış bir seo eklentisidir. İçeriğinizi çok iyi şekilde test edebileceğiniz bir araç olan Yoast’ın en güzel yanı içeriğiniz ile ilgili size olumsuz yanları söylemesidir. Sistemi kullanabilmeniz için öncelikle siteye giriş sağlayınız ve ardından makalenizi kopyala yapıştır yapınız. Bir siteye giriş yapıyormuş gibi yukarıdaki saydığımız maddeleri birebir uygulayınız: Başlıklara h tagı verme, resimleri anahtar kelime ile ekleme, anahtar kelimeleri bold yapma gibi. Burada önemli unsurlardan birisi de Focus keyword denilen kısımdır. Bu, odak anahtar kelime anlamına gelmektedir.

Daha sonra meta başlık ve meta açıklama kısmını doldurunuz ve aşağı inerek uyarı var ise bu uyarıları Türkçeye çevirerek makalenizdeki hataları düzeltiniz. Bu araç özellikle İngilizce içeriklerde tam verimli çalışmaktadır. Kelime hatalarını çok iyi şekilde tespit eden araç ücretsiz versiyonunda kısıtlamalı olarak hizmet vermektedir. Makalelerde okunabilirlik oldukça önemli bir husustur. Okuyucuların yazdıklarınızı daha iyi anlaması için analiz yapan bu araç; kelime hataları, satır aralıkları, uzunlukları, yazı büyüklüğü gibi birçok konuda testler gerçekleştirmektedir. Buna benzer birçok araç mevcuttur;

1-http://okunabilirlikindeksi.com: Türkçe içerikler için kullanabilirsiniz.
2-https://www.webfx.com/tools/read-able/
3-https://www.semrush.com/swa/
4-https://textoptimizer.com/
5-
https://datayze.com/readability-analyzer.php

Sonuç

Makale yazmak, makale yazarlığı yapmak gerçekten zevk verici bir meslek veya hobidir. Ama yazar olabilmek adına okur da olmak en önemli unsurunuz olmalıdır. Makaleleri oluşturan kelimelerdir ve sizler ne kadar okumaya yatkın iseniz kelime dağarcığınız bir o kadar artacak ve bu durumda daha kolay yazım diline sahip olacaksınız. Seo uyumlu makale yazmaya başladığınızda şunu kesinlikle unutmayınız, bu makaleyi 2 taraf için oluşturuyorsunuz: arama motorları ve insanlar. Bunu başarır iseniz yazarlık konusunda kendinizi hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz.