Meta Title Ve Meta Description Nedir? Nasıl Optimize Edilir?

Arama motorlarında üst sıralarda yer almanız seo uyumlu meta description ve meta title ile doğrudan bağlantılıdır. Meta description ve meta title, seo uyumlu içeriğiniz kadar önemlidir. Bu nedenle arama motorlarını memnun edebilmek ve arama sonuçlarında markanızın görünürlüğünü artırmak için meta description ve meta title etiketleriniz doğru bir şekilde yazılmalıdır.

Markanızın büyümesi için aramalarda ilk sıralarda yer almanıza yardımcı olacak bu iki unsuru gözden kaçırmamanız için ve nasıl kullanmanız gerektiği hakkında sizlere gereken bilgileri vereceğiz. Bu sayede hiçbir şeyi gözden kaçırmayacak ve Google’ın kuralları doğrultusunda ilk sıralarda yer alacaksınız.

Seo Odaklı Meta Description ve Meta Title Nedir?

Seo Odaklı Meta Description ve Meta Title Nedir?

Seo Odaklı Meta Description ve Meta Title Nedir?

Arama motorunda yükselmenizi sağlayacak olan bu iki meta etiketinden yardım almadan önce bunların ne olduğunu bilmek daha doğru olacaktır. Sırasıyla ikisinin tanımını öğrenerek bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir ve web siteniz için daha doğru kararlar alabilirsiniz.

Meta Title ( Meta Başlık ) Nedir?

Meta Title ( Meta Başlık ) Nedir?

Meta Title ( Meta Başlık ) Nedir?

Seo çalışmalarının en temel unsurlarından biri olan meta title, Türkçe karşılığı olarak başlık etiketi anlamına gelmektedir. Makalelerinize veya sitelerinizle ilgili herhangi bir içeriğe eklediğiniz meta title etiketi sayesinde sitenizi arama motorunda tanıtabilirsiniz. Yani meta title, internetteki her sayfada bulunması gereken bir HTML kodunun bir parçasıdır. Bu yüzden internet sayfaları için meta title kullanmayan her marka arama motorlarında yükselemez.

Meta title aynı zamanda tarayıcıların üst kısmında da kullanılmaktadır. Bu sayede açtığınız birden fazla sekme birbirinden ayırt edilmektedir. Meta title, sekmeleri birbirinden ayırt etmenize yardımcı olurken aynı zamanda herhangi bir sayfayı yer işaretlerine eklediğinizde başlık sayesinde o sayfanın hangi konu hakkında olduğunu da anlamanıza yardımcı olmaktadır. Meta title etiketini daha iyi anlamak için bir örnek vermek gerekirse eğer bu makale üzerinden verebiliriz. Şu anda okuduğunuz bu makalenin meta title etiketi “Meta Title Ve Meta Description Nedir? Nasıl Optimize Edilir?” olmaktadır. Yani makalenin başlığı meta title etiketiniz olmuştur.

Meta Description ( Meta Açıklama ) Nedir?

Meta Description ( Meta Açıklama ) Nedir?

Meta Description ( Meta Açıklama ) Nedir?

Meta description ise herhangi bir sayfanın içeriğini kısa biçimde açıklayan ve 160 karakterle sınırlandırılan HTML kodunda yer alan etiketi ifade etmektedir. Bu meta etiketi sayfayı ziyaret eden kullanıcılar tarafından doğrudan görüntülenmese bile arama motoru tarafından, SERP (arama motoru sonuç sayfası) ekranında çıkan sonuçlarda yararlanılmaktadır. Yani kısacası arama motorlarında meta description içeriğinin arama sonuçlarında göstererek tıklanma oranlarını etkilemektedir. Bu yüzden meta description, sayfanızın seo açısından güçlü olabilmesi ve tıklanma sayısını artırması için oldukça önemli olmaktadır.

Meta description’ı daha iyi anlamak için Google’da “Pak İçerik” şeklinde bir arama yaparak karşımıza çıkacak olan ilk sonuca bakabiliriz. Arama sonucunda ilk sırada çıkan “Pak İçerik | Çözüm Odaklı İçerik Ajansı” sayfanın meta title etiketi olmaktadır. Aşağıda yer alan “Pak içerik, çözüm odaklı ve performans amaçlı çalışan Türkiye’nin önde gelen içerik ajansı firmasıdır. Makale ve farklı içeriklerinizde yanınızdayız.” şeklindeki tanımlayıcı ve kısa olan ifade ise sayfanın meta description etiketini ifade etmektedir.

Meta Title ( Meta Başlık ) Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arama motorlarından herhangi birinde arama yaparken karşınıza çıkacak olan sonuçların sıralaması aramayla ne kadar ilgili olduğuna bağlı olarak belirlenir. Arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almak için de aranan konuyla ilgili ne kadar alakalı olduğunuzun belirlenmesinde bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar arasında en önemlisi ise tabi ki meta title etiketi olmaktadır.

Meta title, başlık etiketi olarak bilindiği için sayfanın kısa ve öz bir şekilde ne hakkında olduğunun anlatılmasını sağlayarak sıralamayı belirlemede oldukça önemli olacaktır. İlgi çekici olacak şekilde belirlenmiş meta title etiketi sayesinde hem arama motoru sonuç sayfasında üst sıralarda görünme olasılığınız hem de tıklanma olasılığınız artacaktır. Bu yüzden meta title etiketinizi belirlerken mutlaka seo açısından güçlü olmasına özen gösterilmelidir. Seo açısından iyileştirilmiş ve size yarar sağlayan meta title etiketlerine sahip olurken de mutlaka bazı konulara dikkat edilmelidir. Peki, dikkat etmeniz gereken konular nelerdir?

  • Meta Title Etiketi Çok Uzun Olmamalıdır

Arama motorunda arama yaparken başlığınızın belli bir karakter sayısını geçmemesi gerekmektedir. Eğer başlığınız gereğinden fazla uzun olursa arama motorları başlığınızı belli bir noktadan sonrasını bölecek ve “…” şeklinde gösterecektir. Bunun sebebi ise arama motorlarının başlık için 600 pikselden fazla yer kaplamaması gerektiğidir. Başlığınızın 600 pikselden fazla yer kaplayarak bölünmesini istemiyorsanız eğer 60 karakterden fazla karakter kullanmamaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda üst sıralarda yer almak için 30 karakterden az olacak şekilde de başlık oluşturmamalısınız.

  • Başlık Etiketinizde Çok Fazla Anahtar Kelime Kullanmamaya Özen Gösterin

Seo uyumlu içerik oluştururken sitenizin bulunması ve tıklanması için anahtar kelime oldukça önemlidir. Ancak her ne kadar anahtar kelime önemli olsa da art arda kullanılmamasına kesinlikle özen gösterilmelidir. Çünkü art arda kullandığınız anahtar kelimeler arama motoru algoritmaları tarafından doğal görünmeyecek ve sizi üst sıralara taşımak yerine alt sıralara atacaktır. Bu sebepten dolayı hem başlığı hem de içeriğinizi anahtar kelimelere boğmamaya özen gösterin.

  • Markanızın Büyümesi İçin Ulaşmak İstediğiniz Hedef Kitlenizi Belirleyin

Markanızı büyütmek için sitenizin başlık etiketi oldukça önemlidir. Başlık etiketinizi belirlerken, ilgi çekici olması için de mutlaka hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Hitap edeceğiniz kitleye göre ilgi çekici başlık etiketleri oluşturabilir ve sayfanıza yeni kullanıcılar kazandırabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka hedef kitlenizi belirleyerek meta title seçiminde bulunmalı ve bunun sonucunda da tıklanma sayınızı artırarak markanızı büyütmelisiniz.

Meta Description ( Meta Açıklama ) Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arama motorunda sıralamanızı belirlemede en önemli etkenlerden biri de meta description etiketi olmaktadır. Bu meta etiketini kullanarak atacağınız herhangi bir adım sizi sıralamalarda üst sıralara çıkarabilirken aynı zamanda alt sıralarda da yer almanıza sebep olabilir. Bu yüzden dikkatli davranmalı ve sıralamanızı yüksek tutmak için bazı hususlara dikkat ederek meta description etiketinizi oluşturmalısınız. Peki, bu etiketi oluştururken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Meta Description Etiketinizin Uzunluğuna Dikkat Etmelisiniz

Meta title etiketinde olduğu gibi Google arama motoru, meta description etiketinizin belirlenmesine de belli bir yer ayırmıştır. Bu ayrılan yer bilgisayarlarda 920 piksel olurken mobil sayfalarda ise 680 piksel olmalıdır. Bu alanlardan daha fazla yer kaplayarak sayfanızın reklamının yapılmasını sağlayan açıklamanın kesilmesini istemiyorsanız eğer bilgisayarlar için 160 karakter, mobil için ise 130 karakteri geçmemelisiniz.

  • Meta Description İçin Doğru Anahtar Kelimeleri Kullanın

130-160 karakter ile oluşturabileceğiniz meta description etiketi içerisinde anahtar kelime kullanmak sayfanızın bulunabilirliği açısından oldukça önemli olacaktır. Sayfanızın anahtar kelimeler ile bulunmasını isterken çok fazla kullanarak Google tarafından alt sıralara atılmamak için de kullanım sıklığına ekstradan dikkat etmelisiniz.

  • İnternet Kullanıcılarını Harekete Geçirmek İçin Bazı İfadelere Yer Verin

İnternet kullanıcılarını sayfanızı takip etmesi için onları harekete geçirmeniz gerekecektir. Bunun için de onların dikkatini çekebileceğiniz ifadeleri meta description etiketinizde kullanmanız gerekecektir. Örneğin, internet kullanıcılarını harekete geçirmek için ürün açıklamaları ve kategoriler kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir