Evergreen İçerik Nedir? Evergreen İçerik Nasıl Oluşturulur?

Evergreen içerik, diğer bir adıyla ölümsüz içerik okuyucuların sürekli olarak okuyabileceği içerikleri ifade etmektedir. Güncel olan içerikler seo ile uyumludur ve en genel konuları kapsar. Okuyucuların nedir, nasıl yapılır gibi sorulara cevap bulabileceği şekilde hazırlanır. Evergreen içeriklerin sürekliliği vardır ve giriş seviyesindeki içerikleri ifade eder. Sık sık değişime uğramayan içerikler trend olan konulardan oluşmazlar. Evergreen içerikleri cevapları değişime uğramayan ve arama hacmi yüksek olan içeriklerden oluşur.

Evergreen İçerik Neden Önemlidir?

Evergreen içerikler üzerinde düşünülmesi ve uzun araştırmalar yapılması gereken konulardan oluştuğu için önemlidir. Oluşturulan içerikler ile uzun vadede web sitenin trafiğini arttırmak, marka bilinirliğini ve farkındalığını arttırmak mümkün olabilir. Sağladığı faydalar ile birlikte sitelerde yer alan diğer içeriklerden daha fazla kazanç elde edilmesi mümkündür. Evergreen içerikler sağladıkları bu avantajlar ile oldukça önemlidir. Aynı zamanda seo uyumlu içerikler sayesinde web sitesinin üst sıralara yerleşmesine yardımcı olmaktadır ve site trafiğinin artmasını sağlamaktadır.

Hangi İçerikler Evergreen Değildir?

Hangi İçerikler Evergreen Değildir?

Hangi İçerikler Evergreen Değildir?

Her içerik evergreen olamamaktadır. Ölümsüz içerikler olarak adlandırılan bu içerikler sürekli olarak değişmenin meydana geleceği konular arasında değildir. Bu nedenle politika veya moda gibi sürekli değişen konular hakkında oluşturulan içerikler evergreen özelliğini taşımamaktadır. Bu nedenle oluşturulacak olan evergreen içeriklerde sayısal veya istatistiksel olan verilerin kullanılmasından kaçınılması gerekir.
Sayısal ve istatistiksel içerikler genellikle içeriğin oluşturulduğu tarihteki durumu ifade etmektedir. Daha sonra içeriğin tekrar güncellenmesi gerekir. Ancak evergreen içerikler sürekli olarak değişmemektedir ve oluşturulacak olan sayısal ve istatistiksel içerikler bu nedenle ölümsüz içerik olamamaktadır.

Evergreen içerik olamayacak formatlar ise şu şekildedir:

 • Tarihi aralıklarda açıklanmış olan rapor ve istatistiksel ifadeler.
 • Haberlerde yer alan içerikler.
 • Özel günlere, durumlara ve zamanlara yönelik olarak oluşturulmuş olan içerikler.
 • Moda trendlerine dair oluşturulmuş olan içerikler.
 • Anlık olarak belirlenmiş olan trendleri ifade eden içerikler.
 • Kişisel görüşlerin ifade ediliği içerikler.
Hangi İçerikler Evergreen Olabilir?

Hangi İçerikler Evergreen Olabilir?

Hangi İçerikler Evergreen Olabilir?

Ölümsüz içerikler sürekli olarak okunabilmektedir ve güncelliğini yitirmemektedir. Arana hacminin yüksek olduğu konular üzerinde oluşturulan içerikler kullanıcıların sürekli olarak aradığı ve konuların güncel tutulduğu aramalardır. Kilo verme, sağlıklı yaşama veya bir konu için nedir sorusunun cevaplandığı içeriklerin bilgileri değişmediği için ölümsüz içerik olma özelliğine sahiptir. Okuyucular hangi zaman diliminde içerikleri okursa okusun güncel ve değişmeyen bilgilere ulaşabilecektir.
Evergreen içerik olma özelliğine sahip olan içerikler ise şu şekildedir:

 • İş hayatı ve kariyer temalarının kullanılarak oluşturulan içerikler.
 • Kilo verme, sağlıklı yaşama gibi konular.
 • Para biriktirme, para yönetimi temalı içerikler.
 • Ölümsüz içerikler aşk ve romantik konulu içerikler üzerine oluşturulabilir.
 • Evcil hayvanların bakımına yönelik olarak oluşturulan içerikler.
 • Bebeklerin sağlığı, bebek bakımı gibi oluşturulan içerikler.
Evergreen İçerik Oluşturulurken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Evergreen İçerik Oluşturulurken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Evergreen İçerik Oluşturulurken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Evergreen içerik oluşturulurken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunur. Başlangıç aşamasında olan kişiler için oluşturulan bu içerikler de pek çok nokta dikkate alınarak oluşturulması gerekir. Ölümsüz içerikler yeni başlayan kişiler için oluşturulmaktadır. Nedir ve nasıl yapılır sorularına yanıt vermesi için oluşturulan bu içerikleri okuyan okuyucular amatör ve yeni başlayan kişilere yönelik olarak oluşturulmaktadır. Bunun nedeni yeni başlayan kişilerin sürekli olarak ölümsüz içeriklere ihtiyaç duymasıdır.

Oluşturulan evergreen içeriklerde teknik kelimelerin kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Yeni başlayan kişileri hedef edinen yazılarda teknik ifadelerin sık kullanılması halinde okuyucuların yazıları okumaması mümkün olabilir. Konuların spesifik tutulması dikkat edilmesi gereken bir diğer noktayı ifade eder. Bu sayede okuyucuların içeriğe dair ilgisini ve okunabilirliğini arttıracaktır. SEO ile uyumlu olarak oluşturulması da dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Bunların dışında evergreen içeriklerin oluşturulurken dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

 • Belirlenen konunun içerikleri oluşturulurken özgün olmasına dikkat edilmelidir.
 • İçerik konularının farklı bakış açıları ile ele alınması gerekir.
 • Okunabilirliğin ve yazı kalitesinin yüksek olmasına dikkat edilmesi gerekir.
 • SEO stratejilerinin belirlenerek ölümsüz içeriğe göre uygulanması gerekir.
 • Hedef kitleye yönelik olarak geniş bir dil kullanılması gerekir.
 • Hedef kitlenin yazıdan almak istediği soruların veya beklentilerin iyi şekilde analiz edilmesi gerekir. Sorulara bu şekilde cevap verilmesi halinde içeriklere tıklanma sayısı daha fazla olacaktır.
Evergreen İçerik Nasıl Oluşturulur?

Evergreen İçerik Nasıl Oluşturulur?

Evergreen İçerik Nasıl Oluşturulur?

Evergreen içeriklerin oluşturulmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar göz önüne alınmalıdır. Ölümsüz içeriğin nasıl oluşturulacağı sorusunun cevabı ise sürekli ve giriş seviyesinde olması şeklindedir. Sürekli ve genel konuların seçilmesi ve pek çok noktaya dikkat edilmesi halinde içeriklerin daha doğru oluşturulması mümkündür. Evergreen içerik oluşturulurken izlenmesi gereken noktalar ise şu şekildedir:

 • Ölümsüz içerik oluşturulurken hitap edilen hedef kitlenin iyi şekilde analiz edilmesi gerekir. Hedef kitlenin aradığı konular ve arama sıklığının fazla olduğu konuların analiz edilmesi gerekir. Hedef kitlenin aradığı konulara dair içeriklerin oluşturulması halinde okunurluğu yüksek olan içeriklerin oluşturulması mümkündür.
 • Ölümsüz içerik oluşturulurken sektör ipuçlarından yararlanılması mümkündür. Hedef kitlenin merak ettiği ve öğrenmek istediği sektöre yönelik olarak içeriklerin oluşturulması mümkündür.
 • Ölümsüz içeriklerin bir ürün veya hizmete dair rehber biçimde oluşturulması mümkündür. Herhangi bir ürünün detaylı şekilde analiz edilmesi ve özelliklerinin sunularak içeriklerin oluşturulması sağlanabilir.
Evegreen İçerik Oluşturulmadan Önce Cevaplanması Gereken Sorular Nelerdir?

Ölümsüz içerik oluşturmak isteyen kişilerin cevaplaması gereken bazı sorular vardır. Bu soruların cevaplanması halinde daha kaliteli içeriklerin oluşturulması mümkün olabilmektedir. Aynı zamanda seçilen konuların evergreen içerik ile uyumlu olup olmadığının sorulara verilen cevaplar ile anlaşılması mümkündür. Ölümsüz içeriklerin oluşturulmadan önce sorulması gereken sorular ise şu şekildedir:

 • Seçilen içerik konusunun daima güncel olma potansiyeli var mı?
 • Oluşturulacak olan içerik okuyucuların bir sorusuna cevap verebiliyor mu?
 • İçerikte hakim olan dil her seviyedeki okuyucu için uygun mu?
 • İçerikler için belirlenen ana başlık ve alt başlıklar yeterince dikkat çekiyor mu?
 • İçeriğe eklenen görseller ve alt başlıklar içeriğin kolay okunabilmesini sağlıyor mu?
 • Oluşturulan içerik seo uyumlu mu?
 • İçeriklerde cevaplanan soruların değişme ihtimali var mı?

Yanıtlanan bu sorular ile birlikte daha okunabilir içeriklerin oluşturulması mümkün olabilir. Ölümsüz içerikler bu şekilde daha çok tıklama alabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir