Etkileyici bir “Hakkımızda” Yazısı Oluşturmak İçin İpuçları

Bir web sitesinde aslında sitenin yol haritası haline gelen bölüm, hakkımızda bölümüdür. Bu durum birkaç sebebe bağlanırsa bunun en başında insanların sizi ilk olarak tanıdığı ve markanızın ne iş yaptığı, nereden ve nasıl ortaya çıktığı gibi detayların belirtildiği içerikler hakkımızda yazılarıdır.

Kısaca ifade etmek gerekirse, tıklayanların markanız hakkında kısa, öz ve aynı zamanda tatmin edici bilgiler edindiği bölüm olan hakkımızda yazısı, hedef kitlenizin niteliğine göre farklı hitap şekilleri ile yazdırılabilir. Eğer hakkımızda yazısı etkileyici bir şekilde yazılırsa ve bu sayfada bulunan içeriklerde kendinizi doğru şekilde ifade etmişseniz bu durum sizlere daha çok tıklanma, takipçi ya da müşteri olarak geri dönecektir.

Bu noktada optimum bir hakkımızda yazısı nasıl yazılır diye soran yazar arkadaşlarımızla bu yazımızda birkaç taktik paylaşacağız. Öncelikle sayfa özenle hazırlanırken, metnin de kim olduğunuz ve ne iş yaptığınız ve nasıl yaptığınız gibi soruları yanıtlaması önemli bir koşuldur.

Bir hakkımızda sayfasını etkili kılmak için en önemli kriterlerden biri siteyi ziyaret eden insanlara güven vermesidir. Markanızın güvenilirlik değerinin yüksek olması ziyaretçilerin gardını indirmesini sağlar. Böylelikle sitenizde birilerinin daha çok vakit geçirmesini sağlarken pazarlama aşamasında da büyük avantajlar elde edebilirsiniz. Aynı zamanda dijital pazarlamanın önemli parçalarından biri haline gelen SEO teknikleri ile hakkımızda yazınızı daha da güçlendirebilir hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, hakkımızda yazısı güzel yazılmış bir firmanın sitesinde en çok tıklanan yerlerden biri “e mail ile haber ver” seçeneği gibi abonelik butonlarıdır. Aynı zamanda bu kişiler sitenizdeki farklı sayfalara yönelebilir ve daha çok bilgi almak isteyebilir. Eğer iletişim bilgileriniz mevcutsa doğrudan size ulaşılması da çok yüksek bir ihtimaldir. Tüm bu avantajlardan yararlanmak için asıl soruna geliyoruz. Peki bu etkileyici hakkımızda sayfası nasıl oluşturulur?

Plan Yapın ve Temaya Karar Verin

Plan Yapın ve Temaya Karar Verin

Plan Yapın ve Temaya Karar Verin

Öncelikle işe tıpkı mimarların bir yapıyı inşa ederken yaptıkları gibi, detaylı bir plan ve düzen çerçevesinde hareket ederek başlamalısınız. Hakkımızda sayfasının düzenlenmesi sürecinde öncelikle bir tema belirleyerek içerik düzeninizi ona göre belirleyin. Bir tasarım fikri ile birleştireceğiniz bu tema, ziyaretçilerinize sunmak istediğiniz bilgilerin en efektif şekilde karşıya geçmesini sağlayacak şekilde, içeriklerinizle bir bütün oluşturmalıdır.

Hakkımızda sayfasının planını oluşturmak için, öncelikle şu soruları yanıtlamanız gerekir: “Ne tür bilgilerle bu sayfayı dolduracaksınız?” ve “Hangi detaylara burada yer vermek istiyorsunuz?” Sonrasında sayfada kaç şerit bulunacağı, hangi yazı tipinin kullanılacağı, resim ve videolara yer verilip verilmeyeceği gibi temel taşlara karar vermelisiniz. İşletmenizin özünde sahip olduğu cevheri en iyi nasıl yansıtacağınız ve bunun için hangi içerikleri sergileyebileceğiniz de sizi oldukça avantajlı kılacaktır. Ayrıca sayfanızda gerçekleştireceğiniz yönlendirmeler sayesinde farklı platformlarda da insanların karşısına çıkabilir ve bu sayede markanızın adının daha hızlı yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Firmanızın Hikayesini Anlatın

Firmanızın Hikayesini Anlatın

Firmanızın Hikayesini Anlatın

Her firmanın bir piyasaya giriş hikayesi ve ulaşmak istediği belli hedefler vardır. Peki siz firmanızı ne için kurdunuz? Firmanız bugünlere nasıl geldi? Firmanızda verdiğiniz hizmet sayesinde hangi sorunlar çözüme kavuşturuluyor? Bu ve benzeri sorular aslında firmanızın hikayesini oluşturur.

Ayrıca bu hikayenin içinde, mutlaka eser miktarda değineceğiniz bazı başarılardan söz etmeniz de epey etkili bir görünüm oluşturabilir. Bu sayede firmanızla ilgilenen okurların gözüne sokmadan ama aynı zamanda çok da mütevazi davranmadan kendinizi övebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta verdiğiniz detayların firmanızın imajı ile paralel olmasıdır.
Bir örnekle açıklamak gerekirse, bir içecek firması büyük dedesinin 1859 yılında kurduğu basit işletmeden bahsederek firmanızın başlangıcını ve bugüne kadar hangi inovasyonlar ile yenilendiğini anlatabilirsiniz. Bu süreçte aldığınız sertifika ve ödüller ile etkili bir hakkımızda yazısına sahip olabilirsiniz.

Hakkımızda yazıları yazılırken eski ve köklü firmalar için tecrübelerden bahsetme seçeneği devreye girerken, henüz kurulmuş firmaların hakkımızda yazılarında ise yeni nesil teknoloji ve inovasyon esintileri yer alır. Bu kısımda asıl odaklanılması gereken nokta firmanızın imajını, dünden bugüne gelişimi üzerinden okurlarınıza sunmaktır.

Peki firmanız bugün neler yapıyor? Bu sorunun yanıtı ise bu bölümün hemen sonunda gelmelidir. Gelişimin sonunda geldiğiniz noktada, bugünde, sunduğunuz hizmetleri ve ürünleri, gerçekçi bir yaklaşımla ele almalı ve abartılı anlatımlardan kaçınmalısınız. Sürekli ürününüzü övmeniz aslında ürünün çok da iyi olmadığı izlenimi yaratabilir ve bu da potansiyel müşterilerin sizden uzaklaşmasına sebep olur.

Ayrıca sitenizde zaten uzun uzun ürünlerinizi anlattığınız bir bölüm bulunması sebebiyle, etkili bir hakkımızda yazısı yazmak için ürün ve hizmet açıklamalarını kısa tutmalısınız.

Marka Dilini Doğru Kullanın

Marka Dilini Doğru Kullanın

Marka Dilini Doğru Kullanın

Müşterilerinize seslenirken kullandığınız ve yayınladığınız içeriklerde kullanılan dile marka dili diyoruz. Marka dili kavramı ile sitenizde, reklam broşürlerinizde veya sosyal medya hesaplarınızda bir dil standardı üzerinden hareket ediyorsunuz.
Firmanızın verdiği hizmeti tanıtan hakkımızda sayfası, henüz sizi bilmeyen okurlar için firmanızın imajının şekillendiği sayfadır. Firmanıza nasıl bir imaj çizmek isterseniz, ona göre bir dil kullanın.

Marka dili nasıl oluşturulur sorusunun yanıtı olarak diyebiliriz ki yaptığınız işe göre, kullandığınız dil de fark ediyor elbette. Bu dili belirleyen başlıca faktörler yaptığınız iş, bulunduğunuz sektör ve hedef kitlesidir. Firmanızın müşterileri ile ilişkilerine göre eğlenceli ve samimi bir dil veya kurumsal ve resmi bir dil tercih edilebilir. Hedefleriniz doğrultusunda yazılan etkili bir hakkımızda yazısı, hedef kitlenizin niteliğine ve yaş aralığına göre de şekillenir.

Bir örnekle açıklamak gerekirse, bir oyun sitesinde kullanılan eğlenceli samimi bir hakkımızda yazısını düşünün. Okudukça oynayasınız gelir. Hedef kitlesi genellikle 25 yaş altı olan bu oyun sitesinde kurumsal bir biçimde uzun uzun hedeflerin, başarıların, vizyonumuz ve misyonumuz kavramlarının anlatıldığını düşünün. Muhtemelen okurlar üçüncü cümleden sonra okumayı bırakacaklardır.

Firmanız için önemli olan şey, ziyaretçilerinize hitap ederken belirlediğiniz üslubu korumaya özen göstererek, hakkımızda yazısı ve sitenin diğer parçalarında bir bütünlük elde etmektir. Bütünlükten uzak siteler, müşterilere samimiyetsiz geldiği için firma imajınızı çok da olumlu yönde etkilemez.

Yazım Kurallarına Dikkat!Yazım Kurallarına Dikkat!

Marka dilinin yanı sıra, yazınızda kullanacağınız dilin kurallarını da göz ardı etmemek gerek. Yazım kuralları MS Word programında her ne kadar gösteriliyor olsa da bu programın henüz bir anlatım bozukluğu saptama yeteneği yok. Bu durumda hangi yazı olursa olsun yazarın dili ne kadar iyi kullandığı, dili ne kadar sindirdiği ve yazdığı konuyu ne kadar iyi anladığı son derece önem arz ediyor.

Konu hakkında eksik bilgiye sahipseniz bu bilgileri zengin bir anlatımla ifade etmek oldukça zor olacaktır ve bunun sonucunda kelime tekrarları ve düşük cümlelerin ortaya çıkması çok muhtemeldir. Hakkımızda yazısı örnekleri incelendiğinde kaliteyi en çok düşüren hataların bu tip dili kullanma hataları olduğu görülür. Bazen SEO uzmanlarının belirttiği anahtar kelimeler metnin içine tam olarak yedirilememesi metni bozacak derecede bozuk cümleler ile sonuçlanabilir.

Peki bu durumlar, okurda ne izlenim yaratıyor? Tek kelimeyle özensizlik. Kendi hakkında yazdığı yazıya bile özenmeyen şirketin işine de özeneceğine ihtimal vermeyen okurlar, rakip şirketin özenle hazırlanmış hakkımızda yazısına kanıverirler.

Hakkımızda Yazısı İçin SEO Tekniklerinden Faydalanın

Hakkımızda Yazısı İçin SEO Tekniklerinden Faydalanın

SEO Tekniklerinden Faydalanın

Search Engine Optimization, yani SEO, internette karşımıza gelen içeriklerin analizini gerçekleştiren hayat kurtarıcı tekniktir. Bu teknik sayesinde hakkımızda yazısı oluşturma işlemi için hangi anahtar kelimelerin ne kadar kullanılacağı, paylaştığınız içeriklerin düzeni ve arama motorlarında kolayca yakalanmasını sağlayacak pratik hamleler en etkili yolla gerçekleştirilir. Bu teknik ile göze hoş görünen ve optimize edilmiş bir hakkımızda sayfası da dil bakımından düzgün yazılmış bir içerik gibi özenli bir görünüm ve güvenilir bir etki yaratacaktır.

Fotoğraf ve Videolar ile Yazınızı Zenginleştirin

Fotoğraf ve Videolar ile Yazınızı Zenginleştirin

Fotoğraf ve Videolar ile Yazınızı Zenginleştirin

İyi bir iş, iyi çalışan bir mekanizmadan oluşur. İşinizi oluşturan ekip arkadaşlarınıza, çalışma ortamınıza ve ürünlerinize hakkımızda sayfanızda yer verme fikrini bir düşünmelisiniz. Şirketinizin tanıtımı için kullanabileceğiniz güncel fotoğraf ve videolar ile ziyaretçilerde güvenilir bir izlenim bırakabilirsiniz. Çalışma ortamının sıcaklığıyla karşılaşan ziyaretçilerinize ekibinizi en şeffaf haliyle takdim ederken, aynı zamanda bu mekanizmayı oluşturan çalışanlarınızı da onurlandırmış olursunuz.

Sosyal Medya Hesaplarınıza Bağlantı Verin

Sosyal Medya Hesaplarınıza Bağlantı Verin

Sosyal Medya Hesaplarınıza Bağlantı Verin

İletişim bölümlerinde zaten yer verilen sosyal medya hesaplarını, hakkımızda yazınızın sonuna ekleyebilirsiniz. “Soru, görüş ve önerileriniz için bize ulaşın” diyerek Instagram, Twitter, Facebook ve LinkedIn hesaplarınıza yönlendirme yapabilir, şirketinizi sosyal mecralardan kolayca takip edilmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca dikkat etmeniz gerekenler arasında sosyal medya hesaplarınızda yer alan hakkımızda kısmına standart ve her yerde aynı cümleleri yazmaktan kaçınmalısınız. Instagram’ın ihtişamı, Twitter’ın basitliği ve LinkedIn’in resmiliği her biri için ayrı ayrı yazacağınız hakkımızda yazıları için kitleye uygun etkiler bırakacaktır.

Müşteri Yorumlarına Yer Verin

Müşteri Yorumlarına Yer Verin

Müşteri Yorumlarına Yer Verin

Hakkımızda yazılarında müşterilere en çok güven verecek şey bir başka müşterinin o ürüne veya hizmete referans olmasıdır. Diyelim ki reklamda bir çikolata gördünüz, sadece bir çikolata resmi var. Öylesine yalnız öylesine düz, yanında bir yiyeni kimsesi yok. Demek ki çikolata o kadar da lezzetli değil. Aynı reklamın iştahlı bir şekilde o çikolatayı yiyen biri ile çekildiğini düşünün. İzledikten hemen sonra midenizde bir guruldama ile en yakın markete koşarsınız!

İşte bu akış, firmanızın hakkımızda yazısı oluşturma evresinde küçük bir reklam etkisi yaratır. Şirketinizin olumlu yönlerinin vurgulandığı bu yazıda, müşterilerinizin deneyimleri ve yorumları ürettiğiniz iş hakkında detaylı bilgi verirken ürünlerinizin özgünlüğü ve firmanızın güvenilirliği vurgulanmış olur. Ayrıca bunların yanı sıra eğer firmanız basında da yer aldıysa, elbette bu sizin lehinize bir haberse, bu haber içeriklerini de hakkımızda bölümünde paylaşmanız size büyük avantaj sağlar.

Bu Hatalardan Kaçının!

Hakkımızda yazılarının hedefine ulaşamaması ise belli başlı birkaç sebebe dayanıyor. Bunların en başında uygun marka dili kullanmamak gelirken, içeriklerin düşük bir dil seviyesinde özensiz bir şekilde oluşturulmuş olması da verimsiz bir hakkımızda bölümüne yol açıyor. Web tasarımcıların rolü de elbette burada çok büyük çünkü site ve marka uyumu hakkımızda sayfasında da büyük önem taşıyor.

Bunlara ek olarak salt bilgi içeren, uzun, görsel içerikler ile desteklenmemiş ve samimiyetsiz hakkımızda yazıları kullanarak firmanızı doğru şekilde tanıtmanız ve alıcılarınızı etkilemeniz mümkün değil. Çünkü insanlar hakkınızda bir destan okumak istemeyeceklerdir.

Ayrıca bir hakkımızda sayfasında dikkat dağıtacak tema, görsel ve içerik paylaşımından da kaçınılması gerekir. Tema ve içerik uyumu, basit ve pratik bir şekilde sitenizi ilgi çekici kılar.

Son söze geldik. Bir hakkımızda yazısı nasıl yazılmalıdır diye merak eden yeni nesil yazarlar ve firmalar için her köşeyi aydınlattık. Yazımız her ne kadar uzun olsa da sizler hakkımızda yazısı oluşturma gereği duyarsanız, yazınızı çok uzatmadan, anahtar kelimeleri yerinde dağıtılmış, defalarca düzeltme okuması yapılmış ve görseller ile desteklenmiş bir metin ile bu adımı tamamlayın.

Örnek hakkımızda yazısı için: https://pakicerik.com/hakkimizda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir