İçerik Ajansı Nedir? Ne İş Yapar? İşte Tüm Detaylar Burada

İçerik ajansı ihtiyaç duyulan çeşitli içeriklerin profesyonel olarak oluşturulmasını sağlayan ajans olarak tanımlanabilmektedir.

Gelişen teknoloji ile birlikte internet çağın vazgeçilmez araçların biri haline gelince içerik önemi büyük olan bir araç haline gelmiştir. Firmalar müşterilerine hizmetlerini anlatmak ve hedeflerini gösterebilmek için içeriklerden yararlanabilmektedir. İnternet üzerinden araştırma yapan kişiler özgün içerikleri okumak ister. İçerik ajansları da özgün içerikleri ile hedef kitlelerine yönelik olarak içeriklerin oluşturulmasına yardımcı olur.

Özgün içerikler ile arama motorlarında ilk sırada yer almak isteyen firma ve kişilerin içerik ajanslarından hizmet alması mümkündür. İçerik ajansları müşterilerin isteklerini dinleyerek kategori yazıları, makale ve blog yazıları gibi çeşitli yazı türlerinde içerik oluşturulmasını sağlamaktadır. Oluşturulan içeriklerin özgün olması ve kaliteli yazılardan oluşması halinde firmaların daha çok kişiye ulaşması mümkündür.

İçerik Ajansları Ne İş Yapar?

İçerik Ajansları Ne İş Yapar?

İçerik Ajansı Ne İş Yapar?

İçerik ajansları temel olarak müşterilerinin isteklerine göre içerik oluşturulmasına yardımcı olur. Firmaların kendileri için belirledikleri misyon ve vizyon ilkelerine göre içerikler oluşturulmaktadır. Aynı zamanda firmanın tarihi içeriklerin oluşturulmasında oldukça önemli bir noktadır. İçerik ajansları müşterilerden gelen taleplere göre ilgi çekici ve merak uyandıran içeriklerin oluşturulması sağlamaktadır.  İçerik ajanslarının temel olarak yapabileceği içerikler şu şekilde sıralanabilir;

 • İçerik ajansları firmaların hedeflerini göz önüne alarak içerikler oluşturur.
 • İçeriklerin oluşturulma amacı doğrultusunda ve içeriklerin yayınlanacağı yere göre oluşturulan yazılar şekillendirilir.
 • İçerikler üzerinde çalışırken belirli stratejilerin belirlenerek bu doğrultuda içeriklerin oluşturulmasına imkan sağlanır.
 • Firmaların faaliyet gösterdikleri alanlara ve marka değerlerine göre içeriklerin oluşturulması sağlanır.
 • Firmaların içerikler ile ulaşmak istediği hedef kitlenin demografik açıdan analiz edilmesi ve uygun olan içeriklerin oluşturulmasına imkan sağlanır.
 • Sosyal medya araçlarında firmaların tanıtımının doğru şekilde yapılması sağlanır.

İçerik ajansları firmalar için verdikleri hizmetlerin yanı sıra başka hizmetlerde de bulunur. Markaların bloglarına yönelik olarak, listelerim oluşturulması, tanıtım yazılarının yazılmasına yönelik olarak hizmet sağlayabilir. İçerik son yıllarda önemli olan ve her firmanın ihtiyaç duyduğu bir alandır. İnternet üzerinde faaliyet gösteren tüm firmaların içeriklere olan ihtiyacı her geçen gün artmaktadır.

İçerik Ajanslarının Arama Motorlarındaki Görevi Nedir?

İçerik Ajanslarının Arama Motorlarındaki Görevi Nedir?

İçerik Ajansının Arama Motorlarındaki Görevi Nedir?

İçerik ajansları tarafından üretilen içeriklerin arama motorları üzerindeki etkisi büyüktür. Hedef kitlesi arama motoru üzerinde araştırma yapan firmaların oluşturulan içerikler ile ilk sıralarda yer alması mümkündür. Firmaların hedef kitlesi arama motoru üzerinde araştırma yaparken içeriklerin çıkması ile firmaların hizmetlerinden yararlanmaya başlaması mümkün olur. Böylece firmaların hem hedef kitlesi hem de potansiyel müşterisi marka ile etkileşime geçebilir. Marka bilinirliğinin artması, etkileşim oranlarının artması içerikler sayesinde mümkün olabilir.

İçerik ajansları firmaların hedefleri ve belirledikleri konular doğrulusunda anahtar kelimelerin belirlenmesini sağlayabilir. Belirlenen anahtar kelimelerin arama hacimlerinin analizi yapılır ve içeriklerin içerisinde SEO uyumlu olacak şekilde dağıtılmasına imkan sağlanır. İçeriklerde kullanılan anahtar kelimeler ve içeriklerin içerisindeki dağılımları oldukça önemlidir. Belirlenen anahtar kelimeler arama hacminin yüksek olduğu kelime veya kelime gruplarından oluşmaktadır. Firmaların hedef kitlesi arama motorları üzerinde belirlenen anahtar kelimeler ile araştırma yaptığında oluşturulan içeriklerin öne çıkması sağlanır. Böylece oluşturulan içeriklerin tıklanma oranlarının artması sağlanmış olur. Firmaların sitelerde gezinme oranı, içeriklerin içerisinde vakit geçirme oranlarının artması mümkün olur.

Firmaların İçerik Ajanslarından Alabilecekleri Hizmetler Nelerdir?

Firmaların İçerik Ajanslarından Alabilecekleri Hizmetler Nelerdir?

Firmaların İçerik Ajanslarından Alabilecekleri Hizmetler Nelerdir?

Firmalar farklı amaçlar için içerik ajanslarından hizmet alabilir. Belirlenen ihtiyaçlara göre içerik ajansları ile iletişime geçen firmaların çeşitli araştırmalardan sonra hizmet alabilmesi mümkün olur. Firmaların içerik ajansları üzerinden alabilecekleri hizmetler ise şu şekilde listelenebilir;

 • Firmaların web siteleri için oluşturulmuş olan içeriklerin oluşturulması mümkündür. İçerik ajansları web sitelerinde yer alacak olan bilgilerin doğru olması, kullanıcıların gözünden elde edebilecek içeriklerin oluşturulmasına yardımcı olur. Firmaların web sitelerinde yer alabilecek olan her alan için içeriklerin oluşturulması mümkündür. Web siteleri için yazılan içerikler genellikle kategori yazıları, ürün tanıtım ve açıklama yazıları, blog yazıları şeklindedir.
 • İçerik ajansları tarafından firmalara sunulabilen bir diğer hizmeti sosyal medya içerikleri oluşturmaktadır. Sosyal medya marka bilinirliği ve marka imajı için firmaların oldukça önemli olan bir aracını oluşturur. Marka tanıtımı, marka bilinirliği arttırma gibi hedefler doğrultusunda firmaların içerik ajanslarından hizmet alması mümkündür. Oluşturulan açıklama metinleri ve görselleri ile içerik ajansları sosyal medya mecralarında firmaların öne çıkmasını sağlamaktadır.
 • Dijital pazarlama internetin önem kazanmasıyla birlikte öne çıkan yöntemlerden birini oluşturur. Pek çok firma hedef kitlesine yönelik olarak e-mail marketing yöntemini kullanarak oluşturduğu içeriklerin ulaşmasını sağlamaktadır. İçerik ajansları e-mail marketing amacıyla gönderilecek olan maillerin içerisinde yer alacak içeriklerin oluşturulması için hizmetlerini sunabilir.
İçerik Ajansları Tarafından Oluşturulabilecek Olan İçerikler Nelerdir?

İçerik Ajansları Tarafından Oluşturulabilecek Olan İçerikler Nelerdir?

İçerik Ajansları Tarafından Oluşturulabilecek Olan İçerikler Nelerdir?

İçerik ajansları firmaların istedikleri içerikleri üretebilmektedir. Firmalardan gelen taleplere göre içeriklerin zenginleştirilmesi mümkün olur. Hedef kitlenin ilgisini çekebilecek, araştırılması mümkün olan ve talep edilen tüm içeriklerin ajans tarafından üretilmesi mümkün olur. İçerik ajanslarının firmalar için oluşturabileceği içerikler şu şekilde sıralanabilir;

 • Rehber içerikleri
 • Listeler
 • Soru ve cevap içeren içerikler
 • Firma haberleri
 • Ürünlerin tanıtımları

İçerik ajansları tarafından üretilen rehber içerikleri herhangi bir şeyin nasıl yapılacağının adım adım anlatılmasını içerir. Rehber içerikler sayesinde arama motorlar üzerinden daha çok kişiye ulaşılması ve üst sıralarda çıkması mümkün olur. Listeler arama motorlarının en çok tıklanan içerikleri arasında bulunur. Genellikle hedef kitlesine ulaşmak isteyen firmalar listeler halinde olan içerikleri ile daha çok tıklama alabilir. Listelerin düzenli olması ve soruların tam cevabını verebilmesi oldukça önemlidir. İçerik ajansları tarafından üretilen listeler hedef kitlenin sorularına tam olarak yanıt verebilen şekilde oluşturulmuş içeriklerdir.

İçerik ajansları tarafından firmalar için oluşturulabilecek olan bir diğer içerik ise soru cevaptır. Herhangi bir sorunun cevaplanarak oluşturulan içerikler firmaların en çok ihtiyaç duyduğu yazılar arasında bulunur. Sorulan soruların doğru ve net olarak anlatılması marka tanınırlığının artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda firmaların web sitesinde soru cevap içeriklerinin yer alması site üzerinde geçirilen sürelerin artmasına yardımcı olur.

Firmaların özellikle e-ticaret sektöründe faaliyet göstermesi halinde ürün tanıtım yazılarına ihtiyaç duyması mümkün olur. Ürünlere yönelik olarak yapılacak tanıtım ve açıklama yazıları oldukça önemlidir. Firmalardan alınacak olan ürünlere yönelik olarak müşteriler tüm açıklama ve detayları öğrenmek ister. İçerik ajansları tarafından üretilecek olan ürün açıklama yazıları firmaların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak şekillendirilmektedir.

İçerik Ajanslarından Hizmet Alabilmek için Gerekli Adımlar

İçerik Ajanslarından Hizmet Alabilmek için Gerekli Adımlar

İçerik Ajanslarından Hizmet Alabilmek için Gerekli Adımlar

Firmaların içerik ajanslarından hizmet alabilmek için öncelikli olarak hedeflerini, misyon ve vizyonunu belirtmesi gerekir. Daha sonra hedef kitlesine yönelik olarak yapılan demografik özellik araştırılmalarının sunulması gerekir. Firmaların hedefleri ve hedef kitlesine yönelik olarak oluşturulacak olan içerikler daha başarılı sonuçlar elde edilmesine olanak sağlar.

Ajansların aynı zamanda hangi içerik türünde hizmet almak istediğini belirlemesi gerekir. Belirlenen içerik türlerine göre hedef kitleyle hangi anlatım üzerinden ulaşım sağlanacağına karar verilir. Firmalar için belirlenen tüm hedeflere ve araştırmalara göre içeriklerin üretilmesi mümkün olur. Üretilen içerikler ile birlikte daha çok kişiye ulaşılması ve firmaların hedeflerine yaklaşmasına imkan sağlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir