Çağımızın Mesleği İçerik Editörlüğü Nedir? Ne İş Yapar?

Son zamanlarda dijital platformlarda, e-ticaret sitelerinde, sosyal medyada ve daha farklı birçok alanda karşımıza çıkan ve adını sıkça duyduğumuz içerik editörlüğü, hayatımızda fazlasıyla yer almaya başlamış olan dijital platformlarda varlığını devam ettiren bir meslek olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır. Teknolojinin gelişmesi ve tüm işlemlerin internet ve sosyal medya üzerinden yapılmaya başlamasıyla birlikte içerik editörü ihtiyacı doğmaya başlamış ve bu doğrultuda birçok kurumsal web siteleri, e-ticaret siteleri ve blog siteleri gibi siteler içerik editörü ile çalışmaya karar vermiştir.

Daha çok yeni ve ileriki zamanlarda daha fazla popüler olacak olan içerik editörü kavramının ne olduğu, büyük bir kesim tarafından merak edilip araştırılmaktadır. Daha çok, aktif iş ilanlarının yayınlandığı sitelerde karşılaşabileceğiniz bu kavramı içeriğin yoğun olarak üretildiği ve içerik alışverişinin fazla olduğu her yerde görmeniz mümkündür.

İçerik Editörlerinin Yaptığı İş Tam Anlamıyla Nedir?

İçerik Editörlerinin Yaptığı İş Tam Anlamıyla Nedir?

İçerik Editörlerinin Yaptığı İş Tam Anlamıyla Nedir?

Web sitelerinde, e-ticaret sitelerinde, blog sitelerinde ve büyük bir kesime hitap eden birçok sitede yayınlanan çeşitli içeriklerin oluşturulması, derlenmesi ve siteye yüklenmesi aşamasında içerik editörlerine ihtiyaç duyulur. İçerik editörleri, içerik oluşturma ve düzenleme konusunda bilgi sahibi, aynı zamanda tecrübeli olan kişilerdir. Seo kurallarına hakim, güncelliğini koruyan ve sıfır kopya ile oluşturulan içerikler, son aşama olarak içerik editörleri tarafından düzenlenerek sitelere yüklenir. Sitelerin ihtiyaçları doğrultusunda gündelik hayattan, bilgi verici konulardan, haber metinlerinden, röportaj ve görsel içeriklerden oluşan bu içerikler, farklı alanlarda da olabilmektedir.

Farklı sektörlerde çalışan içerik editörleri içerikleri hazırladıktan sonra, bu içerikleri anlam bütünlüğü, seo kuralları, yazım ve noktalama işaretleri, özgünlük ve daha farklı birçok açıdan da ele alırlar. İçeriğin profesyonel bir şekilde oluşturulması, içeriğin yayınlanacağı sayfanın potansiyeli açısından büyük öneme sahip olduğu için içerik editörleri, içeriğin oluşturulma ve düzenlenme aşamasında oldukça titiz davranırlar. İçeriğin kopya içerik olmaması ve tüm bu kurallara hakim olması bir bakımdan içerik editörünün uzman bilgi ve becerileri dahilinde belirli bir kalıba oturmaktadır.

İçerik editörleri, güncel konularda içerik oluşturma konusunda son derece ılımlı ve tutumlu davranarak, çalıştıkları sektörlerin gelişmesi ve büyümesi için hareket ederler. Hazırladıkları içeriklerin güncel konulardan oluşmasına ve her yönüyle ele alınmasına da dikkat ederek ürettikleri içeriğin profesyonelliğini konuştururlar. İçerik editörleri bunun yanı sıra, içerik yazarlarının ürettikleri makale ve her türlü içeriği, son kontrolden geçirdikten sonra içeriğin yayınlanacağı siteye yükleme görevini yerine getiren bireylerdir.

İçerik Editörlüğü Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

İçerik Editörlüğü Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

İçerik Editörlüğü Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Her meslekte olduğu gibi, içerik editörlüğünde de belirli bir bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olmak şarttır. İçerik editörlerinin içerik hazırlama ve derleme konusunda becerikli olmaları ve belli bir araştırma sürecinden sonra içerik hazırlamaları oldukça önemli bir detaydır. İçerik editörlerinin sahip olması gereken birtakım özellikler mevcuttur. Bu özelliklere tam anlamıyla hakim olan editörlerin çalıştıkları sektörlerde başarı da kendiliğinden gelir. Bu özellikler başlıca şu şekilde sıralanabilir.

  • İçerik Editörü Dil Bilgisi Kurallarına Hakim Olmalı

En profesyonel ve özenli içerikler, dil bilgisi kurallarına dikkat ederek hazırlanan içeriklerdir. Bu içerikler, içeriğin arama motorlarında ilk sırada görünmesini ve içeriği okuyan kişilerin de içeriği iyi anlayıp yorumlamasını sağlar. Dil bilgisi kurallarına hakim olan editörler aynı zamanda yazım ve noktalama işaretlerine de dikkat etmeli ve bu doğrultuda kaliteli içerik hazırlamalıdırlar.

  • İçerik Editörü İçeriği Net ve Kolay Anlaşılır Bir Şekilde İfade Etmeli

Anlaşılması zor olan içerikler, genellikle içeriği okuyan kişilerin beklentisini karşılamaz. Bu durum da bireylerin aradığı içeriği o sitede bulamamalarına ve anlayamadıkları için konu hakkında bilgi sahibi olamamalarına neden olur. Bu sebepten dolayı içeriğin yayınlandığı web sitesinin popülerliği azalırken, aynı başlıktaki içerik, farklı sitelerde aranmaya başlanır. İçerik editörüne bu noktada da önemli görevler düşmektedir. Oluşturulan içeriklerin net olmasını ve kolayca anlaşılmasını sağlayan içerik editörü aynı şekilde içerik oluştururken de akıcı ve açıklayıcı bir içerik oluşturmaya özen göstermelidir.

  • İçerik Editörü Araştırma Yapmalı ve Güncel Konular Dahilinde İçerik Hazırlamalı

İçerikte anlatılan bilgilerin doğruluğu ve içeriğin belli  araştırmalar sonucu hazırlanması da son derece önemli bir detaydır. Web sitelerinde yayınlanan birçok içerik, belirli araştırmalar sonucunda yayınlanmaktadır. İçerik editörlerinin araştırmacı olması, özgün ve anlaşılır içerikleri de beraberinde getirir. Belirlenen konu başlıklarında içerik hazırlanırken detaylı bir araştırma yapılması ve içeriğin daha sonra hazırlanmaya başlanması ortaya daha ilgi çekici ve okuyucuyu meraklandıran içeriklerin çıkmasını sağlar.

  • İçeriği Görsel Öğelerle Zenginleştiren Yaratıcılığa Sahip Olmalı

Kaliteli bir içerikte anlatım kadar görsellik de  ön plandadır. Bunun en önemli nedeni ise, içeriği okuyan kişilerin içeriklerde görsel öğe arayışına girmeleri ve fotoğraf, video ya da link ile zenginleştirilmiş içeriklere daha çok önem göstermeleridir. İçerik editörü, profesyonel bir şekilde oluşturduğu içerikleri zenginleştirmek için konu ile alakalı görsel öğelerden yararlanarak içeriği daha ilgi çekici bir hale dönüştürmelidir. Bu durum tanıtım, e-ticaret, bilgi verici ve farklı sektörlerde yayınlanan her içerikte geçerlidir. İçeriği daha çekici kılan bu özelliğe dikkat ederek oluşturulan içerikler, alanında uzmanlaşmış tüm editörler tarafından rahatlıkla hazırlanmaktadır.

  • Konuya Hakim Olmalı ve Ekip Yönetme Anlayışına Sahip Olmalı

İçerik editörü, çalıştığı sektörde  oluşturulan içeriklerin ne ifade ettiğini ve hangi amaçla hazırlandığının bilincinde olmalıdır. Bu doğrultuda, çalıştığı ekibi daha iyi yönlendirerek sistemin ve kurumsal sitelerin  daha iyi yerlere gelmesini ve içerik  kalitesinin daha da artmasını sağlar. İzlenimleri ve araştırmaları sonucunda kesin bir kanıya varan ve bu doğrultuda profesyonel içerik üreten editörlere her sektörde ihtiyaç duyulmaktadır. Sitelerin ilerlemesi ve sistemin tam anlamıyla yerine oturabilmesi için özgün ve benzersiz içeriklere, bu içerikleri hazırlamak aynı zamanda derlemek için de  profesyonel içerik editörüne olan ihtiyaç günden güne artmaktadır.

İçerik Editörü Olmanın Yolları Nelerdir?

İçerik Editörü Olmanın Yolları Nelerdir?

İçerik Editörü Olmanın Yolları Nelerdir?

İçerik editörü olmak isteyen ve teknolojiyle birlikte sürekli gelişen dijital dünyada iş arayan yüzlerce birey, içerik editörü olmanın yollarını aramaktadır. Geleceği parlak bir meslek olarak görülen içerik editörlüğü, üniversitelerde örgün yollarla okunan bir bölüm olmamasına rağmen, kurslardan alınan onaylı sertifikalar ve belgeler ile içerik editörlüğü eğitimlerine katılmak ve bunu belgelemek mümkündür. Bunu belgeleyen bireyler, farklı sektörlerde içerik editörü olarak çalışabilecekleri gibi, içerik ajanslarının yayınladığı içerik editörü iş ilanlarına da rahatlıkla başvurabilirler. Örgün bir bölüm gibi her detayın tamamına yer verildiği bu sertifika programları, işi en ince ayrıntısına kadar öğrenmenizi sağlarken, aynı zamanda kendinizi geliştirmenize de büyük oranda destek olmaktadır.

İçerik Editörü Nerelerde Çalışabilir?

İçerik Editörü Nerelerde Çalışabilir?

İçerik Editörü Nerelerde Çalışabilir?

Genellikle online olarak çalışan içerik editörü  kurumsal web siteleri başta olmak üzere; e-ticaret siteleri, online satış siteleri, içerik ajansları, üretim ve pazarlama ajansları ve daha farklı birçok online sitede çalışabilmektedir. Bireylerin tüm işlemlerini internet üzerinden halletmeleri, farklı sektörlerdeki sitelerin tanıtımının artmasını bu durum da sitelerde içeriklere olan talebin fazlalaşmasını beraberinde getirir. Sürekli güncel olan içerik editörü iş ilanlarından hangi sitede veya sektörde içerik editörüne ihtiyaç duyulduğunu rahatlıkla öğrenmeniz mümkündür.

İçerik Editörü Maaşları Nelerdir?

İçerik Editörü Maaşları Nelerdir?

İçerik Editörü Maaşları Nelerdir?

Sektörden sektöre değişiklik gösteren içerik editörü maaşları ve editörlerin çalışma saatleri, büyük bir kesimin merak edip sorguladığı konulardan biridir. Sektöre ve ajansa göre değişiklik gösteren içerik editörü maaşları, kendini geliştirmiş site ve sektörlerde daha fazlayken, internet dünyasına yeni giriş yapmış ve daha yeni yeni gelişen sektörlerde ise daha az olabilmektedir.

Aynı durum içerik ajanslarında da geçerlidir. Günümüzde sektörlere ait olan içerik maaşları 1500-3000 TL arasında değişiklik gösterse de, içerik editörünün bu konudaki uzmanlığı ve bilgisi, editörün daha fazla maaş almasını da beraberinde getirir. Maaşı belirleyen ajans ve sektör, uzmanlık alanına göre editörlere farklı maaşlar verebilmektedir. Bunun yanı sıra çalışma saatleri de maaşa bağlı olarak artmakta veya azalabilmektedir. Editörler genellikle internet üzerinden çalıştıkları için çalıştıkları site veya ajans, çalışma süresini belirlerken bu süre tam zamanlı veya yarı zamanlı olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir